„Jak to na Kujawach ładnie”

Home / Archiwum / 2015 / 2016 / „Jak to na Kujawach ładnie”

25 maja 2016 r. uczniowie klas drugich z wychowawczyniami uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Etnograficznym.

Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Pierwsza grupa, na początek obejrzała chatę kujawską i jej wyposażenie. Dowiedziała się, do czego służyły poszczególne sprzęty i meble. Chłopców zainteresowała skrzynia, w której dawniej przechowywano ubrania. Dzieci zachwyciły się cudownym pająkiem wykonanym ze słomy, który porównały do żyrandola. Zwróciły też uwagę na to, że ma on kształt diamentu. Następnie według instrukcji pani przewodnik wykonały kujawską wycinankę-firankę z bibuły. Wszystkim dzieciom firanki pięknie udało się wyciąć. Druga grupa w tym samym czasie przymierzała stroje z dawnych czasów. Uczniowie dowiedzieli się, że większość ubrań wykonana była z lnu. Obejrzeli stroje codziennego użytku, stroje odświętne, dowiedzieli się, jak sznurowany był gorset panien i mężatek, jakich nakryć głowy używały mężatki, jakie noszono ozdoby, fartuchy, kapelusze. Uczniowie z ochotą przymierzali wszystkie stroje i ozdoby z dawnych czasów, i to nie tylko dziewczynki. Kiedy wycinanki w obydwu grupach były już gotowe, a stroje zdjęte i odłożone na miejsce wszyscy uczestnicy zajęć wyszli na plac, gdzie uczyli się „rysować piaskiem”. Bardzo się to dzieciom spodobało, więc uruchomili swoją wyobraźnię i przystąpiły do wykonywania własnoręcznych „rysowanek”. Wszystkie arcydzieła zostały sfotografowane.

Podczas zajęć uczniowie zadawali bardzo dużo pytań, byli aktywni, chętnie zgłaszali się do rożnych zadań. Na zakończenie wizyty w muzeum zakupili pamiątki w postaci pocztówek, fujarek, gwizdków, drewnianych ptaszków, kogucików, magnesów na lodówkę i breloczków.

Po zajęciach całą grupą udaliśmy się do lodziarni. Każdy mógł sobie wybrać ulubiony smak loda. Umazane buzie dzieci świadczyły o tym, że lody były pyszne.

W tym dniu klasa II a zrealizowała swój bon nagrodowy za zajęcie I miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Palm Wielkanocnych, właśnie na lody. Po „lodowych” przyjemnościach wróciliśmy do szkoły.

Anna Klimas