Podróż do świata nauki i zabawy

Home / Archiwum / 2013 / 2014 / Podróż do świata nauki i zabawy

W dniu 15.04.2014 odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły do Warszawy. Od samego początku wzbudzała ona wiele emocji, ponieważ celem podróży był Stadion Narodowy oraz Centrum Nauki Kopernik.

Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od wspólnego pamiątkowego zdjęcia przed stadionem. Później, po pokonaniu niezliczonej ilości schodów, dostaliśmy się na trybuny i wreszcie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi kibice. Z góry wszystko wydawało się maleńkie – malutkie boisko, miniaturowe t elebimy… Jednak pani przewodnik uświadomiła nam, że telebimy mają wielkość trzypokojowego mieszkania, a po wejściu na płytę stadionu poczuliśmy się jak krasnoludki. Niektórzy śmiałkowie przekonali się, że przebiegnięcie od bramki do bramki to nie lada wyczyn. Potem pokonaliśmy trasę, którą piłkarze przybywają na stadion i mogliśmy przekonać się jak wygląda Strefa Zawodnika. Zostaliśmy wpuszczeni do szatni, w której wisiały koszulki Reprezentacji Polski. Wzbudziły one tak wielkie emocje, że musieliśmy na chwilę przerwać zwiedzanie, aby wszyscy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na miejscu ulubionego piłkarza, z jego oryginalną koszulką z EURO 2012. Po sesji zdjęciowej zajrzeliśmy jeszcze pod prysznice i wcieliliśmy się w role piłkarzy w pomeczowej Sali Konferencyjnej. Zobaczyliśmy również, gdzie pracują dziennikarze relacjonujący transmisje meczowe.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było Centrum Nauki Kopernik. Czekało tam nas dużo pracy, albowiem do zwiedzania mieliśmy aż sześć różnych wystaw, a na to wszystko w sumie nie za dużo czasu… W Centrum poprzez zabawę mogliśmy dowiedzieć się o istnieniu różnych skomplikowanych zjawisk przyrody. Kopernik zaoferował nam do zwiedzania sześć wystaw:
– „Człowiek i Środowisko” – miejsce, w którym stawaliśmy się eksponatami, albowiem przedmiotem obserwacji było nasze ciało, jego sprawność, ograniczenia i możliwości. Zgłębić można było tajemnicę działania zmysłów, postrzegania czasu.
– „Strefa Światła” miejsce, które przybliżało tajemnice światła i półmroku, iluzji, złudzeń optycznych oraz rozmaite formy promieniowania elektromagnetycznego.
– „Teatr Wysokich Napięć” miejsce przybliżające tajemnicę napięć elektrycznych, skutki działania pola elektrostatycznego.
– „Kolekcja Art.+ Science”, wystawa pokazująca jak łączą się ze sobą nauka i sztuka.
– „Korzenie Cywilizacji” wystawa przybliżająca podstawy obecnego rozwoju cywilizacji, tj. pisma, filozofii, sztuki i techniki.

Zwiedzanie wystaw było dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Okazało się, że nauka może być bardzo przyjemna, a efekty przeprowadzonych przez nas doświadczeń zostają nie tylko uwiecznione na zdjęciach, ale także na długo pozostają w naszej pamięci.

Po wyjściu z Centrum Nauki do programu wycieczki dodaliśmy jeszcze jeden punkt. Na prośbę naszych fanów motoryzacji zajrzeliśmy do znajdującego się po drugiej stronie ulicy salonu samochodowego Lamborghini. Póki co mogliśmy tylko popatrzeć i zrobić pamiątkowe zdjęcia, ale kto wie, co będzie w przyszłości…

Później jeszcze tylko która przerwa na przekąskę w Mc’Donaldzie i posileni, pełni pozytywnej energii emocji, wspomnień i wiedzy wróciliśmy do domów.

Organizator
Joanna Błażejczyk