PALMY W GRZYWNIE PO RAZ PIĘTNASTY

Home / Archiwum / 2013 / 2014 / PALMY W GRZYWNIE PO RAZ PIĘTNASTY

Tydzień przed Wielkanocą świętujemy Niedzielę Palmową, która jest pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia. Jest to pamiątka uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Kiedy Jezus wjeżdżał do miasta, ludzie rzucali palmowe gałązki pod nogi osiołka wiozącego Go na swoim grzbiecie. Do dziś w tym dniu święci się w kościołach palmy, odbywają się procesje. W Polsce przynosimy do kościoła kompozycje wykonane z roślin rosnących w naszym klimacie: wierzby, bukszpanu, barwinka, borówki, suszonych kwiatów, traw, ziół – ozdobione bibułkowymi kwiatami

Również w naszej szkole kultywujemy tę tradycję. Już po raz piętnasty zorganizowano Konkurs na najpiękniejszą palmę. Początkowo był to konkurs szkolny, w którym rywalizowały wszystkie klasy. W wykonanie palm angażują się uczniowie, wychowawcy i rodzice. Co roku pojawiają się nowe pomysły, niektóre niekonwencjonalne. Palmy ozdabiane są zajączkami, pisankami i kurczaczkami. Czasami nawiązują do ważnych wydarzeń, np. biało – czerwona palma przed odbywającymi się w Polsce zawodami EURO. W tym roku pojawiła się palma w barwach papieskich

Oto wyniki etapu szkolnego tegorocznego Konkursu na palmę wielkanocną, w którym brało udział 8 klas:
I miejsce – klasa 5.
II miejsce – klasa 3.
III miejsce – klasa 6.
Wyróżnienie – klasa 2.

Z czasem, inicjatorka i organizatorka kilku pierwszych edycji konkursu, Pani Gabriela Czerwonka, zaprosiła do udziału w nim również inne szkoły. W tym roku w Międzyszkolnym Konkursie rywalizowało 7 palm, w tym zwyciężczyni etapu szkolnego. Placówki, które wzięły udział w konkursie to:
– Szkoła Podstawowa w Grzywnie – I miejsce
– Szkoła Podstawowa w Brąchnówku – II miejsce
– Szkoła Podstawowa w Ostaszewie – III miejsce
oraz Ośrodek Przedszkolny w Grzywnie, Małe Przedszkole w Chełmży, Gimnazjum w Głuchowie i Gimnazjum w Pluskowęsach.

Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystości wielkanocnej w Szkole Podstawowej w Grzywnie 16.04.2014r. Nagrody i dyplomy wręczyli: Wicestarosta toruński pan Dariusz Meller oraz Wójt Gminy Chełmża pan Jacek Czarnecki, których w tym roku gościliśmy na uroczystości.

Wszystkie palmy biorące udział w konkursie uświetniły procesję w kościele parafialnym w Grzywnie podczas mszy św. w Niedzielę Palmową.

Renata Grzęda